Strona główna | Mapa serwisu

Geodezja
Geodezja

 

Geodezja...

nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo - Ziemia i daiso - będę dzielił, nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemii oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.




W Polsce zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemii jako część geografii, której częścią jest kartografia.

Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomosci).

Współczesna geodezja dzieli się na:

  • geodezję ogólna – naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, do 50 km2, bez uwzględniania kulistości Ziemi.
  • geodezję wyższą – naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 50 km2, uwzględniających kulistość Ziemi,
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa. Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II Wojnie Światowej z powodów politycznych.

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na tzw. podkładach mapowych (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacje powykonawczą(na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę. Przedmiotem geodezji są także badania odkształceń budowli.

Zadaniami geodezji są również regulacje stanu prawnego nieruchomości oraz urządzeń rolnych

Do zakresu prac geodezyjnych zgodnie z ustawą "Prawo Geodezyjne i Kartograficzne" z dnia 17 maja 1989 roku należą:

  • planowanie i wykonywanie pomiarów
  • dokonywanie obliczeń
  • sporządzanie dokumentacji
  • tworzenie i aktualizacja baz danych
  • sporządzanie zdjęć, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Krajowego Systemu Informacji o Terenie.




Copyright ©2008 by Bobo&Majk